Igaz ugyan, hogy a mostanában nem is oly ritka mínusz 20 fok nem hozza meg az ember kedvét a túrázáshoz, azért lassan, de biztosan érkezik a tavasz. Az ember csak bevágja a szükséges dolgait a hátizsákba és irány a természet. Azonban manapság mindenhová magunkkal viszünk pár kütyüt is, amiknek energia kell. Rengeteg olyan helyzet van, amikor az otthontól távol szükségünk lenne némi plusz áramra. Attól el is tekinthetünk, hogy milyen eszköz számára, ahogy attól is, hogy egy Akkubank szükségességét boncolgassuk. Olykor kell és kész. Azonban az Akkubank kapacitása is véges. Milyen remek lenne, ha a konnektortól távol is tudná tölteni magát. Minden kívánság így teljesüljön! Íme egy napelemes verzió.
Átlátszó műanyag dobozban érkezett, pár extra kiegészítővel. Alapfelszerelésként jár hozzá az angol nyelvű használati útmutató, egy viszonylag rövid micro-USB kábel, egy tetszetős karabiner, valamint egy kis szövet kulcstartó, amibe integráltak egy mini iránytűt. Utóbbiakat inkább a kulcstartók közé sorolnám, mintsem a vadon meghódítását segítő, vérprofi "túlélő" eszközökhöz.
Az akkut kézbe véve azonnal feltűnik a nem ragadós, kellemes érzetű, csúszásmentes gumi bevonat és a fém csiptető a hátoldalon.IP67 minősítéssel rendelkezik, amiből az első számjegy a szilárd anyagok (6 - teljes mértékben védett por ellen), a második a vízzel szembeni védelemre vonatkozik (7 –merülés ellen korlátozott mértékben védett). Ebből adódóan gumi ajtó mögött lakik a két normál és egy micro-USB aljzat. Az energiát az első kettőn adja le (működnek egyszerre is), az utóbbin pedig veszi fel.Oldalán egy multifunkciós gomb található. Hosszan nyomva aktiválhatjuk a túrajelleget erősítő "kemping fény" módot. Ekkor a plexi alatt lévő 9 LED folyamatosan világítani kezd, újabb gombnyomás után SOS jelzést ad. Fényereje egy átlagos telefon segédfényénél valamivel nagyobb. Ha már eleget világítottunk újabb rövid gombnyomással ki is kapcsolhatjuk.
Alaphelyzetből kiindulva rövid gombnyomással be- és ki- kapcsolhatjuk az aljzatok áramát, noha ezt automatikusan is tudja. Amikor érzi, hogy egy energiaéhes dolgot csatlakoztattunk azonnal beindul és dolga végeztével, valamint 10perc ráhagyással ki is kapcsol.Megfelelően érzékeny, egy kis áramfelvételű bluetooth headset is feléleszti. A folyamatokról LED-ek tájékoztatnak. Egy sárga jelzi, amennyiben van annyi és olyan fény, amivel töltődni tud. Ez a funkció automata és nem kikapcsolható. A maradék 4 kék színű pedig 25%os lépcsőben mutatja a saját töltöttséget, illetve tájékoztat a töltődés folyamatáról.
A gyári ígéretek: 5V/1A áramfelvétel, 5V/2x1A maximális áram leadás, 10.000mAh kapacitás, 200mA/h napelemes töltés. Az áramfelvétel stimmel, ahogy a leadás is, azonban a kapacitás a gyakorlatban egy Redmi 3S kétszeri teljes feltöltésére épphogy csak elegendő.
A napelemes töltés hozza az ígérteket, de ezt gondoljuk végig picit. Minden egyéb tényezőtől eltekintve, puszta matek alapján 50 napsütéses óra alatt tudná magát teljesen feltölteni. Tehát egy LED-nyi (25%) megújuló, ingyen áram, 12,5 óra sütkérezést jelent. Azaz ha nyár közepén, reggel héttől kora este nyolcig teljes erőből süt a nap, az még mindig nem egész egy tanknyi egy átlagos okostelefonhoz. És ezek az optimális értékek. A valóságban közel 14 napsütéses óra kell neki a 25% megszerzéséhez. Tehát arra ne számítsunk, hogy innentől kizárólag a nap energiájával fedezni tudjuk az USB-s eszközeink energiaigényét. Azonban mindenképpen bíztató, hogy erre a gyártó is felhívja a figyelmünket.
Én az alsó árszegmensben keresgélőknek, valamint az ellenállóbb darabok kedvelőinek ajánlanám, függetlenül a napelem szükségességétől.
A kínálat mint mindig, most is igen széles >>
A blog további bejegyzései:
>Kötelezővé tenném! - Mágneses töltő és adatátviteli kábel
>Pekingi Wunderbaum, avagy az autós szagsemlegesítő